Estetik

Lazer ile İstenmeyen Dövmelerinizden Kurtulabilirsiniz!

Lazer ile dövme sildirme işlemi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz...
Lazer ile İstenmeyen Dövmelerinizden Kurtulabilirsiniz!
Arzu Güngör

Bazen moda için bazen de sevdiğimizin adını taşımak için dövme yaptırıyoruz. Ama bir anda karar verilip hemen yaptırılan bu dövmeler daha sonra bizleri üzebiliyor…

Peki ya Lazerle Dövme Nasıl Silinir?

Lazer ışını ciltte hücre içine çökmüş durumda olan dövme pigmentini hedefleyerek parçalar ve hücrelerarası boşluğa dağılır. Bu parçalanan pigmentler vücuttaki makrofajlar tarafından temizlenerek vücuttan atılır.

Lazerle Her Dövme Silinebilir mi?

Lazerle dövme başarısını etkileyen birkaç faktör vardır;

Lazerle kalıcı dövme sildirme işleminin başarısı;
– Dövmenin rengine,
– Kullanılan boyanın lazer ışına duyarlılığına,
– Dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulanma şekline,
– Dövmenin yaşına,
– Kullanılan lazer sistemine bağlı olarak çok fazla değişiklik göstermektedir.

Dövme Renginin Lazerle Silme İşlemine Etkisi

Siyah ve kırmızı renkler tamamen çıkarken, renkli dövmeler silinebilir, rengi açılabilir ama tamamen çıkmayabilir. En iyi sonuç açık tene sahip, siyah renkte dövmelerde elde edilir.

Dövme Uygulamasının Lazerle Silme İşlemine Etkisi

Dövme ne kadar profesyonel ellerde yapılmışsa ve ne kadar yoğun konsantrasyon da ise o kadar zor, ne kadar amatör yapılmış ve ne kadar silik boya kullanılmışsa o kadar kolay çıkar.

Dövme Yaşının Lazerle Dövme Silme İşlemine Etkisi

Dövme ne kadar eskiyse lazer tedavisine daha çabuk cevap verir, dövme ne kadar yeni yapılmışsa seans sayısı eski dövmeye göre daha fazla olabilir.

Lazer Sisteminin Dövme Silme İşlemine Etkisi

Tedavide kullanılan lazer sistemi dövme sildirme işleminin başarısına direkt etkisi bulunmaktadır. Tek uygun lazer sistemi Q switch lazerdir. Siyah renk dövme silme işleminde 1064 nm Nd:Yag Q-Switch Laser kullanılır. Kırmızı renk içinse 532 nm KTP Q-Switch Laser sistemi başarılı olmaktadır. Sarı-mavi 585 nm ve yeşil ise 650 nm dalga boyu içeren lazer başlığı kullanılması ile iyi bir sonuç alınabilir.

Dövmeler Tamamen Silinir mi?

Siyah ve kırmızı dövmeler hemen hemen tamamen çıkabilmektedir. Renkli dövmeler ise ton açılabilir, silikleşebilir ya da dövme boyutu küçülebilir, tamamen çıkabilir ya da gölge şeklinde kalabilir. Renkli dövmelerde çıkma garantisi olmaz.

Lazer Uygulaması

Lazer uygulaması sırasında dövme cilt rengine döner ve kısa bir süre sonra hafif pembe kırmızı renge döner. Daha sonra o bölge kabuklanır ve 3-5 gün içinde dökülür. Dövmenin bazı bölgelerde renginin açıldığı ve bazı bölgelerinde hafif pembeleştiği görülür.

Seans Sayısı

Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. 1 seans sonunda tatmin olan hastalar olmakla birlikte 10 seans sonunda sonuçtan memnun olmayan hastalarda bulunmaktadır. Genel olarak siyah renkte bir dövme 6 veya 7 seans sonunda tamamen çıkar.

Seans Süresi ve Seans Aralıkları

Seans süresi tamamen dövmenin büyüklüğüne bağlıdır. Genel olarak 5-20 dakika arasında seans tamamlanır. Seans aralıkları ortalama 4-12 haftadır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Ağrılı Bir Tedavi midir?

İşlem sırasında duyulan ağrı kişiye göre değişmektedir. Dövmenin boyutu ve yoğunluğuna göre ağrı hissi değişebilir. Bu yüzden lokal anestezi uygulaması kişiye yeterli bir konfor sağlar.

Lazerle dövme silme ağrılı / acılı bir tedavi midir?

İşlem sırasında duyulan acı / ağrı hastanın kabullenebildiği hafifliktedir. Özellikle dövmenin yapılışı esnasında hissedilen acıyla karşılaştırıldığında yok denecek kadar azdır.

Lazerle dövme silmenin her hangi bir yan etkisi var mı?

Dövme silme işlemi uygulanan bölgede genelde herhangi bir yan etki görülmez. Ama nadiren cilt renginde koyulaşma ya da açılma ve kötü yara iyileşmesine meyilli hastalarda skar oluşabilir.

Lazer Uygulaması Sonrası Öneriler

– Lazer uygulaması yapılan bölge antibiyotikli krem sürülerek 24 saat süreyle pansuman yapılarak kapatılmaktadır. İlk gün su ile temas ettirilmemelidir.
– Uygulama alanı günlük olarak nemlendirilmeli, kabuklar kopartılmamalıdır.
– Yara iyileşme sürecine girene kadar başka bir işlem yapılmamalıdır. (ağda, epilasyon, peeling vs.)

Arzu Güngör
Estetik ve Plastik Cerrahi Danışmanı | Estetik cerrahi seçimi bir denge işidir. Kâr ve zararını iyice anlamak ve teraziye koyup tartmak gerekir. Acele etmeden telaşa kapılmadan, dinleyin ve araştırın. Doktorunuza tüm sorularınızı sorun. Operasyon sonrası da önemli süreçtir. Bu dönemin üstesinden kolayca gelebilmek için, desteğini her zaman hissedeceğiniz doktordan yana seçiminizi yapın.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Estetik
Arzu Güngör

Estetik ve Plastik Cerrahi Danışmanı | Estetik cerrahi seçimi bir denge işidir. Kâr ve zararını iyice anlamak ve teraziye koyup tartmak gerekir. Acele etmeden telaşa kapılmadan, dinleyin ve araştırın. Doktorunuza tüm sorularınızı sorun. Operasyon sonrası da önemli süreçtir. Bu dönemin üstesinden kolayca gelebilmek için, desteğini her zaman hissedeceğiniz doktordan yana seçiminizi yapın.

Estetik

genital estetik

Vajen Daraltma (Genital Estetik)

Op.Dr. Ozan BALIKMart 6, 2017
Oku
selülit tedavisi

Selülit Cerrahisinde VASER-Smooth Etkisi

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 7, 2017
Oku
Fibrocell Kök Hücre Tedavisi

Fibrocell ile Kök Hücre Tedavisi

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 7, 2017
Oku
dudak

Fransız Dudağı Dolgusu

Op.Dr. Ozan BALIKŞubat 1, 2017
Oku
dudak dolgusu

Dudak Dolgusunu Kimler Tercih Ediyor?

Op.Dr. Ozan BALIKAralık 9, 2016
Oku
doğal burun estetiği

Doğal Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Op.Dr. Ozan BALIKKasım 25, 2016
Oku
silhouette soft

Silhouette-Soft Harikalar Yaratıyor!

Op.Dr. Ozan BALIKKasım 9, 2016
Oku
somon-dna

Şimdi Moda Somon DNA Gençlik Aşısı

Arzu GüngörEkim 28, 2016
Oku
burun-estetigi

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Op.Dr. Ozan BALIKAğustos 17, 2016
Oku
tayfun türkaslan